Palenie papierosów przyczyną niepowodzenia terapii u pacjentów z rakiem prostaty

   
     

Pacjenci, którzy palą papierosy mają zwiększone ryzyko wystąpienia skutków ubocznych leczenia, nawrotów choroby, a nawet śmierci spowodowanej nawrotami. Wyniki opublikowane w BJU International sugerują, że palenie ma negatywny wpływ na wyniki leczenia pacjentów z rakiem prostaty i może powodować komplikacje związane z nim.

        Już kilka wcześniejszych badań potwierdziło, że istnieje powiązanie pomiędzy paleniem papierosów a zachorowalnością na raka prostaty. Aby lepiej zrozumieć wpływ palenia na rozwój i leczenie raka prostaty – profesor Michael Zelefsky z Nowego Jorku wraz z współpracownikami przebadał 2358 pacjentów z rakiem prostaty, którzy podlegali radioterapii pomiędzy 1988 a 2005 rokiem. Pacjenci byli podzieleni na grupy: nigdy nie palących, obecnie palących, palących dawniej i na takich, o których nie było pewne czy palili.
 
       Podczas średniego czasu obserwacji około 8 lat, pacjenci którzy palili mieli o 40% większe ryzyko nawrotu choroby, a także 2-krotnie większe ryzyko rozprzestrzenienia się nowotworu i śmierci powiązanej z nawrotem choroby, w porównaniu z pacjentami którzy nigdy nie palili.  W dodatku obecni i byli palacze mieli znacznie większe ryzyko działań niepożądanych chemioterapii tj. zatrzymanie moczu, nietrzymanie moczu, czy krwawienie z pęcherza moczowego.
 
       Gorsze wyniki leczenia wśród osób palących były tłumaczone przez wpływ mniejszego stężenia tlenu w obrębie leczonego guza, co prowadzi do  zmniejszonej wrażliwości komórek tych na śmierć poprzez promieniowanie. Wyniki tych badań pokazują, jak poważne konsekwencje niesie za sobą palenie papierosów, które interferuje z skutecznością leczenia, a także zwiększa ilość skutków ubocznych stosowanych terapii. 
 
       To kolejny ważny powód, dla którego warto rzucić palenie papierosów. Rzucenie palenia nie tylko zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, ale także jak się okazuje ma duży wpływ na powodzenie leczenia. 
 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Grzegorzewicz Stomatologia – prowadząca gabinet dentystyczny w Bydgoszczy

 
Literatura: Emily Steinberger, Marisa Kollmeier, Sean McBride, Caroline Novak, Xin Pei, Michael J. Zelefsky. „Cigarette smoking during external beam radiation therapy for prostate cancer is associated with an increased risk of prostate cancer-specific mortality and treatment-related toxicity

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *