Zatoki – co warto o nich wiedzieć?

O zatokach mówi się najczęściej wtedy, gdy dany pacjent zmaga się z jakimiś trudnościami i dysfunkcjami w tym obszarze. Zapalenie zatok to niemal powszechna dolegliwość. Wiele osób poszukuje skutecznych preparatów na ból zatok. Co warto wiedzieć na temat tego ważnego elementu układu oddechowego?


Zapalenie zatok

Zatoki – co to takiego?

Zatoki są to jamy ulokowane bezpośrednio przy nosie i czole. Wyróżnia się zatoki klinowe, czołowe, szczękowe i sitowe. U zdrowego człowieka są wypełnione powietrzem. Stanowią kluczowy element układu oddechowego. Wnętrze zatok przynosowych pokryte jest błoną produkującą wydzielinę, która ma na celu oczyścić powietrze trafiające do organizmu z kolejnymi wdechami. 

W okresach jesieni i zimy duże wahania temperatur i sztuczne ogrzewanie prowadzą do przesuszenia śluzówki nosa i zatok. Stąd też pojawiają się problemy z ich prawidłowym działaniem – dochodzi do obrzęku i trudności z drożnością. W tym czasie zatoki są narażone na infekcje bakteryjne. Nietrudno zatem o zapalenie zatok. 
Innymi czynnikami zwiększającymi ryzyko pojawienia się niedrożności są wady wrodzone w budowie przegrody nosowej, związane z występowaniem polipów lub też z nieżytami naczyniowo-ruchowymi.
ból zatok

Zapalenie zatok – jak je leczyć?

Zapalenie zatok to jedna z najczęstszych przypadłości, powiązana z tym układem. Wśród metod pozwalających poradzić sobie z bólem zatok jest między innymi płukanie zatok. Można to tego użyć gotowych, aptecznych preparatów lub roztwór soli fizjologicznej. Efektem jest oczyszczenie zatok z nadmiaru wydzieliny oraz zmniejszenie obrzęku. 

W warunkach domowych często stosowaną metodą są też inhalacje. Można je wykonać albo przy użyciu wyłącznie gorącej wody, albo wody wzbogaconej o kilka kropli olejku eterycznego. Najlepiej do tego celu sprawdzi się olejek eukaliptusowy, jodłowy, majerankowy, rozmarynowy czy jałowcowy. Zasadność stosowania wynika z ich właściwości oczyszczających czy przeciwbakteryjnych.
Dobrym pomysłem jest też wzięcie kąpieli z kilkunastoma kroplami olejku eterycznego. Pomocna może być również wizyta w saunie parowej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *