Szałwia lekarska – jakie są jej właściwości?

Szałwia lekarska to bardzo popularne w Polsce zioło. Nie ma chyba nikogo, kto nie spotkałby się z naparami czy kosmetykami na bazie tej rośliny. Jakie właściwości lecznicze ma szałwia lekarska?


Szałwia lekarska kosmetyki

Szałwia lekarska – właściwości

Szałwia lekarska znana jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, które są wykorzystywane do łagodzenia bólów brzucha, przy wzdęciach czy kolkach. Znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie i kosmetologii. Podobnie jak siemię lniane znacząco poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego.

Jej dobroczynne działanie ma prozdrowotny wpływ na stan skóry. Udowodniono, że szałwia lekarska działa przeciwwysiękowo, przeciwropnie oraz ściągająco. Dlatego też znajduje tak powszechne zastosowanie w preparatach do pielęgnacji oczu, skóry całego ciała czy wrażliwych okolic intymnych. Występuje w kremach przeciwtrądzikowych, mleczkach i tonikach. Poza tym jest często wykorzystywanym składnikiem szamponów i odżywek oraz innych preparatów pielęgnacyjnych do włosów. 
Skutecznie zapobiega występowaniu chorobotwórczych drobnoustrojów i patogenów na skórze, które są odpowiedzialne za pojawianie się stanów zapalnych. Może wyleczyć łupież, jak też łojotokowe zapalenie skóry. Roślina ta działa również przeciwpotnie, dlatego może być używana przez kobiety przechodzące menopauzę.
Szałwia lekarska sadzonki

Szałwia lekarska – uprawa

Jeśli chodzi o szałwię lekarską, uprawa tej rośliny może dotyczyć rozmaitych jej odmian. Poszczególne sadzonki różnią się od siebie wybarwieniem liści. Znane są gatunki szałwii omączonej, błyszczącej czy omszonej. Niektóre odmiany niezbyt dobrze reagują na ujemne temperatury, innym z kolei zupełnie to nie przeszkadza. 

Choć szałwia pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, we wszystkich swoich odmianach wspaniale odnajduje się w polskich warunkach pogodowych. Może rosnąć w otoczeniu innych roślin, na przykład pelargonii, tworząc z nią wspaniałe kompozycje. Sadzonki szałwii lekarskiej zdecydowanie warto posadzić w ogrodzie lub na balkonie, tworząc sezonowy zielnik.
Szałwia lekarska sadzonki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *