Dieta low carb – jakie są jej założenia

Nie istnieje cudowna tabletka na odchudzanie. Wiele osób wychodzi z założenia, że utrata wagi to tylko przejściowy etap w ich życiu. Po wyrzeczeniach związanych z trzymaniem diety powracają do starych nawyków, a co za tym idzie – szybko odzyskują utracone kilogramy. 

Jedną z ciekawszych propozycji stylu żywienia jest dieta low carb. Czym różni się od diety keto?


dieta low carb

Dieta low carb – czym różni się od diety ketogenicznej?

Z pozoru dieta low carb jest dość podobna w swoich założeniach do diety keto. Jednak tłuszcz nie stanowi aż tak mocnej podstawy jadłospisu. Dlatego w grę wchodzi znacznie większe spożycie białka. Głównym czynnikiem, które należy mocno ograniczyć są węglowodany. 

Przyjęło się, że winowajcą nadwagi i otyłości są tłuste potrawy. Tymczasem sprawcą są węglowodany. Wiele popularnych produktów bazuje na nich, gdyż są tanie, smaczne i zapychające. Niestety w większości są to ich najgorsze odmiany.

Jakie są założenia diety low carb?

Dieta low carb uwzględnia białko, pochodzące na przykład z serków wiejskich czy twarogu bądź mięsa. Dozwolone są jaja, ryby, oleje roślinne (w tym kokosowy, lniany czy rzepakowy), olej zwierzęcy (czyli smalec), awokado oraz orzechy i nasiona. Duży udział w niej mają również odpowiednio dobrane warzywa zawierające nieduże ilości skrobi, a więc ogórki, pomidory, papryka, brokuły, sałata, cukinia czy rzodkiewka. 

Kontrolując ilość składników odżywczych, można nawet od czasu do czasu przemycać ziemniaki. Wysokiej jakości pełnowartościowe produkty zbożowe (z wyłączeniem pszenicy), ale też kasze czy ryże są dopuszczalne. W odżywianiu zgodnym z low carb ważne jest dostarczanie organizmowi błonnika. Owoce o niższym indeksie glikemicznym również można spożywać, ale w rozsądnych ilościach. Choć w przypadku tego stylu żywienia nie trzeba na pozór rezygnować z wielu produktów, to należy jednak szukać odpowiednich zamienników. Można je zresztą podpatrzyć z pomysłów diety keto. Przykładem może być makaron zrobiony z mozzarelli i jajek.

    
low carb

Odchudzanie

Połączenie diety i np. ćwiczeń cardio pozwoli na utratę wagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *