Genetyka – przyszłością diagnostyki

     
      Genetyka jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi nauki. Do tej pory z genetyką kojarzono przede wszystkim choroby jednogenowe tj. hemofilia czy pląsawica Huntingtona. W przypadku tych chorób dziedziczenie wydaje się proste – albo odziedziczyliśmy wadliwy gen – i zachorujemy, albo nie. Okazało się jednak, że wiele powszechnie występujących schorzeń tj. choroby nowotworowe ma także podłoże genetyczne.

     
       Inaczej niż w przypadku chorób jednogenowych – w przypadku chorób tj. nowotwory czy choroby układu krwionośnego – za pojawienie się ich odpowiada wiele genów, a konkretniej – wiele mutacji w różnych genach. W przypadku nowotworów są to głównie geny zaangażowane w kontrolę podziałów komórkowych i naprawę DNA, zaś w przypadku chorób układu krążenia – geny odpowiadające za metabolizm LDL („złego” cholesterolu). W przypadku chorób wielogenowych nie możemy mówić, że jesteśmy chorzy skoro posiadamy wadliwy gen. Dlaczego więc diagnostyka za pomocą testów genetycznych może stać się przełomem w współczesnej medycynie?

       Diagnostyka za pomocą testów DNA ma za zadanie zapobiegać, a nie leczyć. A jeśli leczyć – to skutecznie. Wynik testu badającego występowanie mutacji genetycznych nie świadczy o toczącym się procesie chorobowym. Mówi nam, że posiadamy skłonności do określonych chorób np. nowotworowych. Analizując dużą liczbę genów i ich wariantów możemy sprawdzić dokładnie do jakiego typu raka mamy predyspozycje. Nie oznacza to wcale, że na 100% zachorujemy. Wiedząc, ze jesteśmy obarczeni pewnymi skłonnościami - możemy wprowadzić skuteczną profilaktykę: odpowiednią dietę, ćwiczenia, tryb życia i częste badania kontrolne, co pozwoli zapobiec wystąpieniu choroby. Nawet jeśli choroba się pojawi – wczesne stadium wykrycia gwarantuje nam niemal 100% sukces na pokonanie jej.

        A co jeśli wykryto już o nas nowotwór? W tym przypadku testy genetyczne pozwolą określić, z jakim typem nowotworu mamy do czynienia. Dzięki temu będziemy mogli wprowadzić skuteczne, spersonalizowane leczenie, dostosowane do konkretnych mutacji genetycznych. Dokładne poznanie „wroga” i jego słabości sprawia, że wiemy w który czuły punkt zaatakować. Część nowotworów jest odporna na niektóre leki, zaś część jest niezwykle podatna na konkretne substancje. Do tej pory leczenie polegało głównie na ataku komórek nowotworowych mieszanką leków, które albo pomagały, albo nie. Takie leczenie może przynieść czasem więcej szkód niż pożytku. Testy genetyczne DNA pomogą nie tylko dobrać lek, ale także ustalić bezpieczną i skuteczną dawkę.

      Robiąc badania genetyczne możemy także sprawdzić, jaka jest szansa na przekazanie wadliwego genu potomstwu. Dzięki temu możemy zadbać także o zdrowie swoich najbliższych. Testy DNA badające predyspozycje do różnych chorób wykonuje się tylko raz. Wynik ten jest niezmienny – DNA posiadamy w każdej komórce swojego organizmu. Wyjątek stanowią mutacje somatyczne, które ograniczone są tylko do komórek nowotworowych. 

    I na koniec jeszcze jedna, niewątpliwa zaleta testów DNA – są one całkowicie bezinwazyjne. Nie musimy poddawać się stresującym i bolesnym zabiegom, które niejednokrotnie powodują, że decyzję o badaniach odwlekamy w nieskończoność. Do wykonania badania genetycznego wystarczy wymaz z wewnętrznej części policzka. 


 

Genetyka jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi nauki. Do tej pory z ge…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza