Odkryto nowy biomarker raka prostaty


   
   Naukowcy z University of Michigan odkryli nowe białko, które może być wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu raka prostaty. Biomarkery znajdujące się w naszym ciele są jak lampki ostrzegawcze w naszym aucie, które sugerują, że coś wymaga naprawy. Te niezwykle ważne molekuły mówią nam, że coś jest nie tak, lub też wskazują nam, na jakie choroby jesteśmy bardziej narażeni.


   W przypadku raka prostaty – znalezienie biomarkerów do oceny agresywności raka prostaty jest niezwykle ważne. Wczesne wykrycie takich markerów może być niezwykle pomocne w leczeniu i może decydować o powodzeniu zastosowanej terapii. Naukowcy odkryli nowy biomarker, który spełnia się jako wskaźnik pozwalający określić, czy nowotwór jest łagodny, czy złośliwy.

    Nowotwór prostaty może przez wiele lat rozwijać się bardzo powoli. Takie nowotwory nie są zagrożeniem dla życia. Jednak agresywne formy rosną bardzo szybko i szybko rozprzestrzeniają się po całym organizmie, przez co przyczyniają się do wzrostu śmiertelności z powodu tego raka.

    Jeśli nowo odkryty marker rzeczywiście odpowiada za kontrolę wzrostu komórek nowotworowych, to odkrycie jego może dostarczyć nowych terapii celowanych, które mogą być prawdziwym przełomem w leczeniu raka prostaty. Może to być także biomarker służący od odróżnienia agresywnego raka od łagodnego nowotworu.

    Mechanizm regulatorowy cząsteczki biomarkerowej odkryto przypadkowo w komórkach kości. Okazało się jednak, że w podobny sposób cząsteczka ta zachowuje się w przypadku nowotworów prostaty. Białko Runx2 – bo o nim mowa – ulega fosforylacji, czyli przyłączeniu grupy fosforanowej. Taka zmiana struktury powoduje aktywację wielu specyficznych genów – zarówno w komórkach kości, jak i w komórkach raka prostaty - jednak z znacząco różnym skutkiem. Komórki kości potrzebują Runx2 i nowo aktywowanych genów do zachowania zdrowia. Z kolei komórki nowotworowe potrzebują Runx2 do wzbudzenia genów odpowiedzialnych za wzrost i metastazę. Tak więc białko, które ma swój udział w tworzeniu kości, jednocześnie promuje progresję nowotworową.

    Aby dokładniej zbadać mechanizm, w jaki działa białko Runx2 – naukowcy postanowili zablokować zdolność do jego fosforylacji w komórkach raka prostaty. Wzrost guza został w znacznym stopniu zredukowany. W ramach współpracy z Włochami - naukowcy mają przebadać w 129 próbek pobranych od pacjentów z rakiem prostaty. Odkryto także, że w zdrowych komórkach prostaty, albo w łagodnych nowotworach – Runx2 nie ulega fosforylacji. Sugeruje to, że fosforylowana forma tego białka jest charakterystyczna tylko dla agresywnych form raka.

    Następnym krokiem w badanach będzie sprawdzenie, jaki efekt wywołuje fosforylacja białka Runx2, oraz jaki istnieje związek pomiędzy tą fosforylacją a rakiem prostaty. W tym celu naukowcy porównają tworzenie się guza prostaty u myszy pozbawionych Runx2, z myszami posiadającymi to białko.

  Rak prostaty jest drugim, najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Szacuje się, że w 2015 roku w samych Stanach Zjednoczonych zachowuje aż 221 000 panów, z czego blisko 27 tysięcy będzie miało skutek śmiertelny.

Źródło:
Renny Franceschi et al.Role of Runx2 Phosphorylation in Prostate Cancer and Association with Aggressive Disease.Oncogene, April 2015


Naukowcy z University of Michigan odkryli nowe białko, które może być wykorzystywane…

Prześlij komentarz

Dodaj Komentarz (0)

Nowsza Starsza